Bolu’da soğuk algınlığı nedeniyle 6 bin öğrenci okula gidemedi

Bolu Valisi Erkan Kılıç, soğuk algınlığı nedeniyle geçen hafta 6 bin öğrencinin okula gitmediğini belirterek, “Eğitime devam etmeyi düşünüyoruz. Semptom gösteren ya da önlem almak isteyen çocuklar, maske takabilir” dedi.

Kentte havaların soğumasıyla soğuk algınlığı olayları artarken, en çok da öğrenciler etkilendi. Kent genelinde 6 bin öğrenci, geçen hafta hastalık nedeniyle okula gitmedi.

Okulları tatil edecek olay sayısına ulaşılmadığını belirten Vali Erkan Kılıç, “Kış dönemine girdiğimiz için hava değişimi var; havalar soğuyor. Griple alakalı artışlar devamlı beklenen bir şey. Vilayetimizde de artış var fakat bu artış da azalışa dönmeye başladı. Öğrencilerden, velilerden sık sık bize okulların tatil edilmesi noktasında talepler geliyor. Bu noktada Sağlık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü ile kıymetlendirme yaptık. Şu kademede okulların tatil edilmesinin çok uygun olmadığını, çok önemli manada bir salgının olmadığını, bu bahiste beraberce kıymetlendirme yaptık” dedi.

“Eğitimi de çok olumsuz etkileyecek bir durum”

Vali Kılıç, kimi öğrencilerin de önlem emelli okula gönderilmediğini vurgulayarak, “Griple alakalı biliyorsunuz; geçişi için 1 hafta, 10 gün tatil gerekir. Bu da uzun bir mühlet. Eğitimi de çok olumsuz etkileyecek bir durum. Bu periyotlarda, bu tip hastalıklar nedeniyle gelmeyen öğrenciler olur. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda bizde 47-48 bin öğrencimiz var. Burada da okula gelmeyen 6 bin civarında bir öğrenci var. Kimilerini veliler önlem maksatlı göndermiyor, kimileriyse grip olmuş. Bunun da okulların kapatılmasını, eğitime orta vermeyi gerektirir bir sayı olmadığını düşünüyoruz. Şu noktada daha çok önemli bir şey yok. Bu periyotlarda devamlı bu tip hadiseler olur. Eğitime devam etmeyi düşünüyoruz. Semptom gösteren ya da önlem almak isteyen çocuklar, maske takabilir” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir