Shark Gitar 2,5 milyon Euro yatırım aldı

İSTANBUL (İGFA) – Shark Gitar, gitarist ve teşebbüsçü Cem Köksal tarafından tasarlandı ve kurucu ortakları Bayram Tekçe ve Bahtiyar Balci ile bir arada üretim evresine getirildi. Shark Gitar çok sayıda yeni inovasyon içermekle bir arada, esas özellikleri; patentli metal bileşenleri ve tasarımı sayesinde rahat bir performansa müsaade vermesi, varlıklı ve kuvvetli tınısı, sapı, gövdesi ve manyetikleri değiştirilebilen, ayrıyeten üzerine efekt pedalları takılabilen modüler bir gitar olması.

Shark Gitar 20 Milyon Euro değerleme üzerinden; Nevzat Aydın, Gökhan San, Bekir Yener Yıldırım ve Mustafa Doğan üzere iş dünyasından yatırımcılar ile Neo Portföy Target Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu üzere kurumsal yatırımcılardan toplam 2,5 milyon Euro yatırım aldı.

Shark Gitar kurucu ortağı Cem Köksal, modüler gitarın AR-GE sürecinin beş yıl evvel başladığını, patent süreçlerinin tamamlanması ile birlikte seri üretime geçebilecek noktaya geldiklerini belirterek, “Elektro gitar, dünya çapında en çok satan müzik aleti olup, en ikonik ve global olarak en çok bilinen enstrüman. Shark Gitar 6 farklı patente sahip ve hazırladığımız birinci 20 gitarı geçtiğimiz Nisan ayında, Amerika’da düzenlenen, sanayinin global müzik, ses ve cümbüş teknolojisi topluluklarını birleştiren, dünyanın en büyük müzik gösterisi “The National Association of Music Merchants” (NAMM Show)’ da tanıttık. Dayanılmaz bir ilgi gördük. Bölümden standımızı ziyaret eden neredeyse herkes daha evvel bu türlü bir eser görmediklerini belirtip tebriklerini sundu ve açıkçası bu da bize yürek verdi.” tabirlerini kullandı.

Aldıkları yatırımı kıymetlendiren Köksal, “Şirketimiz, 2018-2023 yılları ortasında öz sermaye ile Ar&Ge ve patent süreçlerini yürüttü. 2023 yılı yazında tekrar öz sermaye ile Antalya’da 1. etap fabrikanın inşaatına başladı. Aldığımız bu yeni 2.5 milyon Euro yatırımla ise fabrikamızı tamamlayıp, 2024 sonbaharında sipariş teslimlerine başlayacağız. 2. etap fabrikamızın planlamasını da paralel olarak yürütüyoruz yani daha büyük yatırımlarımız da olacak. Yakın gelecekte global yüksek kalite elektro gitar pazarının ’unu elde etmeyi hedefliyoruz. Ayrıyeten bas gitar, amfi ve pedal üretimlerine de başlamış olacağız. Shark Gitar bir hobiden başlayan ve çok büyük amaçları olan bir enstrüman projesine dönüştü. Bu yolda bana yardımcı olan kurucu ortaklarım, grup arkadaşlarım ve ortamıza yeni katılan yatırımcı dostlarımızla birlikte dünyada uçtan uca üretim yapan, yani metal aksamlarından elektronik komponentlere, hatta vidalarına kadar kendi bünyesinde üreten birinci gitar fabrikasını kuruyoruz. Türkiye’nin üretime, endüstriye, yüksek katma bedelli eserlere acil gereksinimi olduğunu düşünüyorum. Hem yaptığımız işle gurur duyuyoruz hem de ülkemize büyük yararımız olacağını düşünüyoruz. Ürettiğimiz gitarlar sonbaharda hem sharkguitars.com web sitemizde hem de müzik enstrümanları satış noktalarında yerini alacak.” dedi.

TÜRKİYE’DEN ÇIKAN ÇOK ÖNEMLİ BİR MUVAFFAKİYET KISSASI OLACAK

Shark Gitar yatırımcılarından Nevzat Aydın; “Benim daha evvelki yatırımlarım somut, elle tutulan eserler için değil daha çok yazılım tabanlı projeler ile ilgiliydi. Bu bir birinci oluyor. Daha birinci toplantıdan itibaren Shark Gitar takımının bende uyandırdığı intiba; Türkiye’den çıkan çok önemli bir muvaffakiyet öyküsü olabileceği tarafındaydı. Bu nedenle Shark Gitar’ın büyük bir muvaffakiyet kıssasına imza atacağına inancım tam.” formunda görüşlerini lisana getirdi.

TÜRK GENÇLERİNE İLHAM VERECEĞİZ

Shark Gitar kurucu ortaklarından Bayram Tekçe; “Ülkemize ilham verecek bir proje olduğuna inanıyorum. Cem Köksal, hem bir sanatçı olarak hem de bir mühendis olarak projeyi çok düzgün geliştirdi. Altı yıllık AR-GE sonunda geldiğimiz noktada yatırımın geldiği nokta bizi çok heyecanlandırıyor. Shark Gitar ile dünyada gitar sanayisinde değerli bir hisse sahibi olmak istiyoruz. Türk gençlerine ilham vermek istiyoruz. Bu yatırıma girmemin en değerli motivasyonu bu. Bu türlü fikirlere sahip olan gençleri desteklemek gerektiği için buradayım.” dedi.

HEM MÜZİK HEM SANAYİ HEM DE İNOVASYON BİR ARADA

Neo Portföy Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Lideri Bekir Yener Yıldırım, yaptığı yatırımdan ötürü çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Müziği, endüstriyi ve de inovasyonu bu kadar hoş bir biçimde buluşturan Shark Gitar kurucu takımına yatırım yapmak çok isabetli bir karar oldu. Bu üçünün bir ortaya geldiğini pek görmüyoruz. Müziğe dair bir yatırım çok keyifli oldu” derken; Neo Portföy Target Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’yla Shark Gitar’a yatırım yapan Neo Portföy kurucu ortağı Mustafa Doğan da; “Hem finans kesimi içerisinde birisiyim hem de yıllardır amatörce gitar çalıyorum. Bu ikisinin bileşiminin yer aldığı ve umut vadeden bir projede bulunmak benim için bir ayrıcalık.” halinde konuştu.

SHARK GİTAR BİR HAYAL PROJESİ

Shark Gitar kurucu ortaklarından Bahtiyar Balci; “İnsan iş hayatı boyunca pek çok doğrular ve yanlışlar yaparak deneyim kazanıyor ve bir bilgi birikimi oluşturuyor. Aşikâr bir olgunluğa ulaştıktan sonra da bu birikimle kendini gerçekleştireceği projesine hayata geçirmek için yola çıkıyor. Shark benim için bu türlü bir proje ve muvaffakiyete ulaşması için gereken altyapıyı yıllar içerisinde oluşturduk. Ar-Ge sürecini muvaffakiyetle tamamladık ve en güç kısmını geride bıraktık. Artık üretim ve pazarlama süreçlerine odaklanacağız, karşımıza çıkacak yeni zorlukları da birebir dirayetle aşacağız ve Shark’ı Dünyaca tanınan bir müzik enstrümanları markası haline getireceğiz. Bu bizim için bir temenni ya da ümit olmaktan öte gerçekleşeceğine emin olduğumuz bir süreç” halinde konuştu.

Shark Gitar satın almak isteyenler 2024 sonbahardan itibaren mutabakatlı müzik mağazalarından eserlere ulaşabilecek. Bunun dışında gitar meraklıları sharkguitars.com sitesine girerek dünyanın en ayrıntılı gitar tasarımı yazılımı Shark 3D Designer aracılığıyla istedikleri gitar bileşenlerini en ince ayrıntısına kadar tasarlayıp sipariş verebiliyorlar. İlerleyen vakitte yeni gövde, sap yahut manyetik üzere farklı bileşenler ayrıyeten satın alıp daha evvel aldıkları gitarlar ile birlikte kullanılabiliyor. Bu uyumluluk platformunun ismi Ocean Environment.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir