‘Toplatılan aşıları üreten firmanın izin belgesi iptal edildi’

TTB-AHEK ismine SÖZCÜ’ye yapılan açıklamada, sıhhat merkezlerinde verem, hepatit B, çocuk felci, kuduz, tetanos aşılarıyla ilgili yaşanan problemleri pansuman önlemleriyle geçiştirmeye çalışan Sıhhat Bakanlığı’nın hali eleştirildi. “Verem, Hepatit B ve çocuk felci aşıları konusunda zati eksiklik yaşanıyordu. Akabinde tetanos aşısının çekilme haberi geldi.

Sonra da Sıhhat Bakanlığınca dağıtılan tetanos-difteri ve hepatit B aşılarının bir kısmını üreten şirketin müsaade dokümanının askıya alındığı, tüm faaliyetlerinin durdurularak aşıların toplatıldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Müdürlüklerinin aşıları üreten firmanın faaliyetinin neden durdurulduğunu açıklaması gerekirken, hiçbir açıklama yapılmıyor” denilen açıklamanın devamında bilhassa tetanos ve kuduz aşılarında önemli eza yaşandığının altı çizildi.

“KUDUZ AŞILARI GELECEK HAFTA HİNDİSTAN’DAN GELECEK”

Kuduz aşısının piyasada kalmadığı belirtilen açıklamada, kuduz aşılarının önümüzdeki hafta Hindistan’dan kalkacak bir uçak ile geleceğinin öğrenildiği lisana getirildi.

Açıklamada, tetanos ve kuduz aşılarında yaşanan zahmetin çözme kavuşturulması yerine sorumluluğun doktorlarına sırtına yüklendiği belirtilerek şu tabirler kullanıldı; “Tetanos aşısı gereksinimi olan, yaralanmış, ya da aşı vakti gelen biri varsa, yahut kuduz aşısı yapılması gündeme gelirse, belli hastanelerdeki enfeksiyon hastalıkları uzmanından aşının ertelenip ertelenemeyeceği konusunda bir karar vermesi isteniyor. O onay verirse aşı yapılıyor.

Bu da şöyle bir tehlike ortaya çıkarıyor; aşının yapılmaması halinde ortaya çıkan sorunun tüm sorumluluğu da o enfeksiyon uzmanının sırtına atılmış durumda. Bakanlık her vakit yaptığı üzere kendi eksikliğinin sorumluluğunu tabibin sırtına atarak sorunu çözmüş oluyor. Vatandaş da doktor kararını ‘aşıya gerek’ yok diye kıymetlendirecek, lakin gerçek o değil, gerçek ülkemizde kuduz ve tetanos aşısı yok. Tüm bu sıkıntıların kesin tahlili, aşıların kamu tesislerinde kendi imkanlarımız ile üretilmesi için çalışmalara hemen başlanmasıdır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir